Komornik – jak się bronić?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

6 udostępnij na FB

Komornik jeszcze do niedawna był ‘pasożytem’, który wysysał z niejednego człowieka krew i pozbawiał go sił. Dłużnik z kolei był zahukaną, przysłowiową myszką pod miotłą. Jak wygląda to dziś?

Niestety w dzisiejszych czasach, dłużnikami są nie tylko ludzie, którzy przez własną bezmyślność dorobili się komornika. Ale coraz więcej z nich, to ludzie świadomi, którym rzucono belkę pod nogi, na którą nie mieli wpływu. Metody, aby nie dać się stłamsić czy zastraszyć dotyczą wszystkich, bez względu na ich pozycję społeczną.

Skuteczna obrona przed komornikiem – Komornik, jak się bronić?

Jak więc można to zrobić? W bardzo prosty wbrew pozorom, sposób. Otrzymując wezwanie do zapłaty od komornika sądowego, należy dokładnie przeczytać co w piśmie jest ujęte. Kim jest wierzyciel, jaka jest wysokość długu, z czego ma nastąpić egzekucja. Komornicy argumentując swoje pisma, posługują się konkretnymi artykułami i paragrafami prawa polskiego. Co oczywiście dla człowieka nie mającego nic wspólnego z prawem, pozostaje niejasne. W dobie Internetu, nie ma nic prostszego, jak do niego zajrzeć i z należytą uwagą przestudiować podane artykuły.

W przypadku osób starszych, którzy zazwyczaj z Internetu nie korzystają, polecana jest biblioteka naukowa. Znajdują się w niej: Kodeks pracy, Kodeks cywilno-prawny, czy Kodeks etyki komornika. Alternatywą są także Bezpłatne Biura Porad Prawnych. Cała procedura potrafi pochłonąć większość czasu wolnego. Ale jeśli chce się wywalczyć swoje prawa bez pomocy płatnych radców prawnych czy mecenasów, należy uzbroić się w cierpliwość i działać.

Pismo od komornika

Ważnym jest również, aby odbierać wszystkie pisma przesłane od komornika. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wszystko co budzi jakiekolwiek wątpliwości, powinno zostać przemyślane. Potwierdzone w przepisie prawa i przesłane do komornika. Zdarza się, że wykonawcy egzekucji są w stanie udzielić informacji telefonicznie i zapewnić, że uwzględnili ustny wniosek dłużnika. To jeden z poważnych błędów dłużnika. W myśl zasady – powiedzieć można wszystko, lepiej będzie, jeśli informacje będą wymieniane pomiędzy stronami tradycyjną pocztą. To co jest na piśmie, zawsze można przedstawić w Sądzie jako dowód. Pamiętać jednak należy o zachowaniu tygodniowego terminu od momentu otrzymania informacji!!!

Może zaistnieć sytuacja, że o zablokowaniu wypłaty wynagrodzenia dłużnik dowie się po np. trzech tygodniach od wysłania przez komornika Zajęcia wierzytelności do pracodawcy. A nie każdy pracodawca podaje tego typu informacje telefonicznie pracownikowi (jeśli siedziba firmy mieści się w innym mieście). Więc po odebraniu listu poleconego nadanego przez pracodawcę z powiadomieniem o zajęciu komorniczym, przysługuje pracownikowi roboczy tydzień na złożenie ewentualnej skargi na czynności komornicze. Trzeba będzie jednak udowodnić przed Sądem, że termin ten został zachowany.

Zmniejszenie długu

Następna kwestia, na którą dłużnik ma wpływ i od której zależy poniekąd wysokość długu, a raczej rosnące wciąż odsetki. Każdy komornik posiada w aktach Kartę rozliczeń komornika. Gdyby się jej przyjrzeć (komornicy niechętnie ją ukazują), może się okazać, że większość, połowa lub część pieniędzy dłużnika przechodzi na konto komornika. Pokrywając jego koszty, a dopiero później to co zostanie, jest przekazywane do wierzyciela. O ile mniejszy byłby dług, gdyby najpierw były pokrywane faktyczne zobowiązania? Dłużnik ma jednak na to wpływ. Należy wystosować pismo do komornika z wnioskiem o przekazywanie zajętej kwoty wynagrodzenia w pierwszej kolejności do wierzyciela. I co jakiś czas, np. co miesiąc lub dwa, żądać wglądu do Karty rozliczeń. Istnieje możliwość, że komornik będzie się opierał albo zbywał dłużnika. W takiej sytuacji przyda się upór i wytrwałość.

W przypadku znacznego naruszenia dóbr osobistych dłużnika lub jego rodziny, pogorszenia się jego sytuacji materialnej niezgodnie z przepisami, przysługuje mu nawet pozew o zadośćuczynienie.

Na sam koniec warto wspomnieć że istnieją pożyczki dla osób z zajęciem komorniczym które umożliwiają uzyskanie większej kwoty pożyczki lub kredytu przez osoby zadłużone. Trzeba jednak pamiętać o tym, by przed wyborem takiej firmy, sprawdzić dokładnie informacje na jej temat oraz opinie dostępne w internecie.

Czytaj również

6 Comments
  1. Pożyczki dla osób zadłużonych, nawet tych posiadających zajęcie komornicze jak najbardziej są dostępne, tylko że do uzyskania takiej pożyczki wymagany jest żyrant. Zaufana osoba która będzie ręczyła w naszym imieniu i będzie jakby dodatkowym zabezpieczeniem pożyczki. Chyba największy problem to właśnie znaleźć taką osobę, która będzie miała do nas zaufanie. Jeśli już uda nam się taką znaleźć to myślę że w obecnych czasach znalezienie odpowiedniej firmy będzie już formalnością. Dosyć dobrze pod tym kątem prezentuje się oferta Rapida Money, która umożliwia uzyskania nawet do 25 000 zł. Tylko że firma udziela pożyczek wyłącznie w przypadku posiadania żyranta.

  2. Nie trzeba na własną rękę bronić się przed komornikiem. Jeśli nie stać nas na prawnika, możemy skorzystać z jego pomocy w jednorazowej formie. Nawet przez internet możemy skorzystać z takiej pomocy – https://www.banki24.com.pl/porada-prawna-przez-internet/ . Kiedyś sam dostałem list od komornika i nie za bardzo wiedziałem co z tym fantem zrobić. Ale wystarczyło skorzystać z pomocy radów prawnych, którzy ułożyli mi gotową odpowiedź na takie pismo.

  3. Dokładnie, lepiej skorzystać z jakieś pomocy prawnej od fachowca, no tylko tzreba uważać żeby nie przepłacić za taką usługę. Wogóle najlepiej znaleźć taką osobę która w przypadku komornika poprowadzi całą sprawę od początku do końca, a nie tylko udzieli nam jednorazowej pomocy i dalej będziemy skazani tylko na siebie.

  4. Warto znać swoje prawa, ponieważ ich nie znajomość również może nas kosztować dodatkowe pieniążki, jak wynika z tego artykułu.

  5. Nawet jak człowiek nie ma żadnych zadłużeń i wydaje mu się że nigdy w życiu nie będzie miał do czynienia z takim tematem, to nagle może dostać list od komornika. Mi się tak zdarzyło, choć na szczęście udało mi się wyplątać z całej sytuacji dzięki mojemu zaprzyjaźnionemu prawnikowi, ale nie życzę nikomu takiej sytuacji.

  6. Na pewno nie warto załamywać rąk. Warto też wiedzieć że komornik nie ma prawa odwiedzać na po nocach czy późnym wieczorem. Komornik może nas dowiedzieć od 7.00 do maksymalnie 21.00 od poniedziałku do soboty, z wykluczeniem niedziel.

?>