Ubezpieczenie kredytu – na czym polega i z czym wiąże się to rozwiązanie?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Na spłacie kredytu hipotecznego zgodnie z przyjętymi w umowie warunkami bez wątpienia zależy zarówno kredytodawcy, jak i kredytobiorcy. Ryzyko związane z wystąpieniem problemów, które mogłyby ją uniemożliwić, można obniżyć, stosując odpowiednie polisy ubezpieczeniowe. Sprawdźmy, czym jest ubezpieczenie kredytu i ile może Cię kosztować.

Ubezpieczenie kredytu przyjmuje różne formy

Zawarciu umowy kredytowej zwykle towarzyszy również wykupienie dodatkowych polis ubezpieczeniowych. Z perspektywy kredytodawcy pozwalają obniżyć ryzyko potencjalnych problemów ze spłatą, dla kredytobiorców są natomiast gwarancją większego spokoju i bezpieczeństwa, ale nie da się również ukryć, że oznaczają po prostu większe koszty. 

Pod pojęciem ubezpieczenia kredytu mogą kryć się zróżnicowane produkty, wśród nich można wyróżnić ubezpieczenia:

  • spłaty kredytu,
  • na życie,
  • nieruchomości,
  • od utraty pracy lub źródła dochodu, 
  • poważnego zachorowania,
  • pobytu w szpitalu.

Sprawdź, jak ubezpieczenie wpłynie na koszty kredytu

W przypadku kredytu hipotecznego zawarcie określonych umów ubezpieczeniowych wraz z cesją praw z polisy na rzecz banku może być jednym z warunków uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Przede wszystkim dotyczy to ubezpieczenia nieruchomości, jednak bardzo często banki wymagają również zawarcia ubezpieczenia na życie na wskazaną wysokość sumy ubezpieczenia. 

Bez nich kredytobiorca nie będzie więc w stanie uzyskać środków. Inna grupa ubezpieczeń pełni charakter dobrowolny: możesz samodzielnie zdecydować, czy chcesz z nich skorzystać. Niekiedy zdecydowanie się na tę opcję pozwala również uzyskać oszczędności np. na marży banku. Pamiętaj, aby uwzględnić sumy składek ubezpieczeniowych, porównując ze sobą poszczególne oferty banków. Najważniejsze informacje, które pozwolą Ci dokonać właściwego wyboru znajdziesz na portalu Blog Kredytowy

Ubezpieczenie spłaty kredytu – na czym polega?

Większość kredytów mieszkaniowych na naszym rynku jest zawierana na okres 25–35 lat. To bardzo długi czas i oczywiście w trakcie spłaty może wydarzyć się sporo niespodziewanych sytuacji. Ubezpieczenie spłaty kredytu pozwala ustrzec się przed wieloma z nich, w tym przede wszystkim przed przejściowymi problemami finansowymi związanymi np. z chorobą czy utratą źródła dochodu. 

W przypadku zaistnienia sytuacji wymienionej w Ogólnych Warunkach Umowy zostanie uregulowana ustalona liczba rat kredytowych. Ubezpieczenie kredytu może być sporym kosztem i zwykle nie jest wymogiem banków. Bez wątpienia może jednak dać sporo spokoju zwłaszcza w przypadku kredytobiorców, którzy np. działają na wymagającym i niepewnym rynku.

Ubezpieczenie na życie i nieruchomości przy kredycie

Te dwie polisy zwykle są wymagane przez banki, a od ich zawarcia uzależnione jest podpisanie umowy kredytowej. Z tego powodu wielu kredytobiorców podchodzi do nich po prostu jak do kolejnego kosztownego obowiązku. 

Niesłusznie: w rzeczywistości, choć oczywiście wiążą się z wydatkami, dobrze chronią interesy osób spłacających kredyt oraz ich spadkobierców. Obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości ma oczywiście zabezpieczyć ją od utraty wartości np. w wyniku pożaru. 

W takiej sytuacji bank, na rzecz którego została sporządzona cesja, otrzyma środki, które pozwolą na spłatę zobowiązania. Ubezpieczenie na życie pozwoli natomiast uregulować zadłużenie w przypadku zgonu kredytobiorcy. Dzięki temu inne osoby, na przykład pozostali kredytobiorcy czy spadkobiercy, nie będą musieli samodzielnie mierzyć się z jego dalszą spłatą.

Czytaj również

?>