Pożyczka lombardowa – czy warto?
Kiedy następują dość ciężkie czasy, a banki wstrzymują się z kredytami dla klientów indywidualnych, wtedy do gry wkraczają lombardy. Pożyczki zaciągane w lombardzie cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Sprawdź więc, na czym polega pożyczka zaciągana w lombardzie oraz jaki jest ich koszt? Zobacz także, co możesz zastawić, aby otrzymać pożyczkę?
Na czym polega pożyczka w lombardzie?
Lombard jest instytucja, która umożliwia wypłatę pożyczki pod pozostawiany zastaw. Czym więc jest zastaw? Zastaw to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa jest to prawo rzeczowe, jakie ustanawia się na rzecz wierzyciela w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania. W praktyce wygląda to tak, że osoba starająca się o pożyczkę przynosi do lombardu rzecz o sporej wartości. Pracownik lombardu weryfikuje wartość przyniesionej rzeczy i na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia, szacuje jej wartość. Jeśli proponowana suma jest wystarczająca dla pożyczkobiorcy, wtedy zostaje sporządzona umowa pożyczki, gotówkę otrzymuje się od razu. Natomiast, jeśli wartość przedmiotu jest według pożyczkobiorcy zaniżona, wtedy można udać się do innego lombardu i poprosić o wycenę. Warto porównywać oferty różnych lombardów, zanim podejmie się ostateczną decyzję.
Odsetki lombardowe — ile wynoszą?
Każdy lombard samodzielnie sporządza wzór umowy, w których określa zarówno odsetki, jak i czas spłaty pożyczki. Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu pożyczki w lombardzie, warto poznać przepis, który mówi o tym, że oprocentowanie pożyczki zaciągniętej w lombardzie nie może przekraczać 20% w skali roku. Ten przepis został wprowadzony, aby ukrócić lichwę wśród pożyczkodawców. Jeśli na umowie znajdzie się oprocentowanie wyższe niż 20%, to warto powołać się na powyższy punkt, który znajduje się w kodeksie cywilnym. Czytając umowę, należy zwrócić szczególną uwagę na koszty dodatkowe, które zwiększają oprocentowanie całej pożyczki.
Pożyczka lombardowa — w jakim czasie trzeba spłacić?
Każdy lombard samodzielnie określa czas spłaty, ale najczęściej jest to termin do 3 miesięcy. Z raportów publikowanych przez instytucje parabankowe wynika, że pożyczkobiorcy wykupują pozostawiony zastaw w ciągu miesiąca od udzielenia pożyczki. Natomiast co zrobić, jeśli zbliża się termin spłaty zadłużenia, a pożyczkobiorca nie posiada wystarczających środków finansowych? Warto przyjść do lombardu i negocjować warunki spłaty kredytu wraz z wydłużeniem terminu ich spłaty. W każdym przypadku, gdy występuje problem ze spłatą kredytu lub pożyczki, najlepiej porozumieć się z bankiem lub inną instytucją. Natomiast, jeśli sytuacja pożyczkobiorcy polepszyła się znacząco, to można dokonać spłaty całości przed wyznaczonym terminem i tym samym, wcześniej odzyskać swoją własność.
Pożyczka lombardowa — na co uważać?
Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki w lombardzie, to w pierwszej kolejności należy zweryfikować czy lombard posiada pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Umowa, którą podpisujesz, musi zostać sporządzona na rzecz firmy pożyczkodawcy, a nie na osobę fizyczną. Kolejną kwestią jest weryfikacja wyceny, szczególnie jeśli jest ona znacznie zaniżona.
Pracownik lombardu zdaje sobie sprawę z tego, że osoba przynosząca rzeczy pod zastaw jest w dużej potrzebie, dlatego często wartość przedmiotów jest zaniżana. Warto sprawdzić wycenę różnych lombardów i wybrać najkorzystniejszą opcję. Jeśli wybierzesz lombard i zdecydujesz się na zastaw, to każdorazowo musi zostać sporządzona umowa. Umowa jest dla Ciebie dowodem, że pozostawiasz konkretne ruchomości w lombardzie.
Tak jak już zostało wspomniane, umowa pożyczki jest sporządzana dla dwóch stron: pożyczkodawcy, który prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą oraz pożyczkobiorcą. W umowie powinny zostać wyszczególnione przedmioty wraz z ich szacowaną wartością i numerem identyfikacyjnym. Następnie należy sprawdzić wysokość odsetek, które nie powinny przekraczać 20% w skali roku oraz czas, w jakim należy spłacić pożyczkę, aby odzyskać pozostawione przedmioty. Pożyczka lombardowa charakteryzuje się dość krótkim terminem spłaty, dlatego zawsze warto zadbać o możliwość przedłużenia czasu spłaty wierzytelności. Ostatnim punktem, o który warto zadbać, to sprawdzenie kosztów ukrytych lub opłat dodatkowych. Niestety, tych opłat nie obejmuje żaden przepis, dlatego mogą wydawać się dość wysokie. Są to najczęściej koszty magazynowania, koszty przedterminowej spłaty, koszty przedłużenia terminu spłaty. Należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi punktami umowy. Co ważne, jeśli po raz kolejny podejmujesz decyzję o zaciągnięciu pożyczki w lombardzie, to również przeczytaj dokładnie umowę. Umowy mogą się zmieniać, nawet w ciągu kilku dni zapisy mogą być zupełnie inne.
Co można zostawić w zastaw, żeby otrzymać pożyczkę?
W lombardzie może zostawić wszystkie ruchomości, które mają jakąś wartość materialną. Najczęściej w lombardzie są zastawiane:
biżuteria (pierścionki, obrączki, naszyjniki, zegarki),
- kolekcje starych monet,
- obrazy lub rzeźby,
- sprzęt AGD (lodówka, zmywarka, mikrofalówka),
- elektronika (telefon, tablet, laptop, telewizor),
- sprzęt sportowy (rower, rower stacjonarny, narty, deska snowboardowa).
Zostawiając dany przedmiot w lombardzie, musimy poświadczyć, że jest naszą własnością i mamy pełne prawo do dysponowania tym przedmiotem. Natomiast, nie wszystkie lombardy zdecydują się przyjąć wielkogabarytowe urządzenia takie jak lodówka czy pralka. To samo tyczy się przedmiotów uszkodzonych, czyli rozbitej szybki telefonu lub przedmiotów niesprawnych. Przed podpisaniem umowy, pracownik lombardu dokładnie weryfikuje czy przedmiot nadaje się do użytkowania.
Pożyczka w lombardzie – wady i zalety
Pożyczka udzielona przez lombard ma swoje wady i zalety. Do zalet takiej formy kredytowania należą m.in.
- uzyskanie pożyczki w ciągu kilku minut od zastawu,
- brak weryfikacji informacji w Biurze Informacji Kredytowej,
- brak konieczności posiadania informacji o zarobkach.
Taka forma pożyczki posiada również swoje wady, którymi są m.in.
- wysokie koszty pożyczki: możliwość zastosowania nawet 20% oprocentowania w skali roku, a także występowanie kosztów dodatkowych,
- niska kwota wyceny wartości przedmiotu, ze względu na szybki termin dostępności pieniędzy,
- krótki okres spłaty od 1 do 3 miesięcy
- możliwość utraty cennych przedmiotów, jeśli występują problemy ze spłatą zadłużenia.
Pożyczka zaciągnięta pod zastaw w lombardzie jest konkurencyjna do oferty banków ze względu na brak formalności oraz szybki dostęp do gotówki. Nierzadko musimy rozstać się z przedmiotami o wysokiej wartości finansowej lub sentymentalnej. Podejmując decyzję o pożyczce lombardowej, należy dokładnie zapoznać się z umową, a także zweryfikować czy wszystkie zapisy są w granicach prawa polskiego i europejskiego.