Odstąpienie leasingu – wszystko na temat cesji leasingu

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Leasing to jedna z najpopularniejszych form dzierżawienia sprzętu biurowego, maszyn czy samochodów. Wiele firm, zachęconych ulgami podatkowymi związanymi z amortyzacją środków trwałych ma wiele umów leasingowych.

Czasami zdarza się tak, że część z tych umów chcemy rozwiązać, ale ze względu na utratę świadczeń, kary finansowe lub spłatę całości leasingu. Wtedy możemy zastosować instrument, jakim jest cesja leasingu. Sprawdź na czym polega i w jaki sposób możesz dokonać cesji?

Co to jest cesja leasingu?

Przedsiębiorcy decydujący się na rozwój swojego biznesu, często decydują się na zawarcie umów leasingowych na środki trwałe, takie jak samochód, laptop czy inny sprzęt niezbędny do pracy. Leasing zapewnia również pewne ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, dlatego jest wybierany częściej niż zakup na własność. Czasami pojawiają się sytuacje, gdzie leasingobiorca musi zrezygnować z części lub całości środków i wtedy do zastosowania wchodzi cesja leasingu.

Umowy leasingowe są często tak skonstruowane, że wypowiedzenie jej jest bardzo trudne i może wiązać się na przykład z zapłatą wszystkich rat w jednym czasie lub zapłatą kar umownych związanych z wcześniejszym wypowiedzeniem leasingu. W takich sytuacjach przedsiębiorcy poszukują innych możliwości zbycia sprzętu, dlatego też powstała taka forma przekazania odpowiedzialności jak cesja leasingu. Osoba przekazująca staje się cedentem, który przenosi zapisy umowy oraz wszelkie prawa i obowiązki na inny podmiot zwany cesjonariuszem lub nabywcą wierzytelności.

Cedent – za co jest odpowiedzialny?

Musimy pamiętać, że to cedent jest odpowiedzialny za znalezienie podmiotu, który będzie chciał przejąć trwającą umowę leasingu oraz użytkowany wcześniej przedmiot. Dopiero po znalezieniu firmy i wstępnym porozumieniu, leasingobiorca musi złożyć wniosek o cesję do firmy leasingowej wraz z danymi cesjonariusza, czyli nowego podmiotu odpowiedzialnego za umowę. Niestety tutaj sprawa się nie kończy, ponieważ firma leasingowa musi zweryfikować podmiot przejmujący wierzytelność i wydać pozytywną opinię. Jeśli opinia będzie negatywna, należy poszukać nowego partnera biznesowego.

Natomiast, jeśli nie stwierdzono żadnych uchybień i została wydana decyzja pozytywna, wtedy nowy cesjonariusz akceptuje pierwotne zapisy umowy wraz z terminami płatności, czasem trwania umowy, wysokością rat leasingowych. Cesjonariusz staje się w pełni odpowiedzialny za kontynuację umowy z firmą leasingową, a cedent (pierwotny leasingobiorca) nie ponosi żadnych strat z tytułu przeniesienia umowy na nowy podmiot.

Kto może przejąć leasing samochodu?

Umowę leasingu samochodu może przejąć każdy, na kogo zgodzi się firma leasingująca, ponieważ to ona ma ostateczne zdanie w zakresie przeniesienia umowy. W momencie, gdy cedent znajduje odpowiedni podmiot, który chce przejąć wierzytelności, to firma leasingowa jest zobowiązania do przeprowadzenia weryfikacji. Firma leasingowa bierze pod uwagę sytuację finansową firmy, zaciągnięte kredyty oraz leasing, a także historię spłacania poprzednich i obecnych zobowiązań. Firma leasingowa musi mieć pewność, że nowy podmiot będzie w stanie wypełniać zapisy umowy związane z terminowymi płatnościami. Po weryfikacji podmiotu przejmującego wierzytelność cedent otrzymuje opinię pozytywną lub negatywną. Jeśli opinia jest pozytywna to można rozpoczynać proces przekazywania wierzytelności. Natomiast jeśli decyzja jest negatywna, wtedy należy poszukać kolejnej firmy do weryfikacji.

Cesja umowy leasingowej jest też ograniczona do grup, jakie mogą przejąć wierzytelność. Najłatwiejszym sposobem jest znalezienie firmy, w tym jednoosobowej działalności gospodarczej. W przypadku osób prywatnych udzielenie zgody na cesję jest prawie niemożliwe. Przejęcie wierzytelności przez firmy jest dość łatwym rozwiązaniem, ale dla cesjonariusza wiąże się też z dodatkowymi benefitami związanymi z rozliczeniem podatków oraz środków trwałych w organizacji.

Cesja leasing bez odstępnego czy z odstępnym?

Odstępne to kwota wypłacana przez osobę przejmującą wierzytelność na rzecz osoby odstępującej przedmiot. Sprzęt leasingowy może być oferowany z lub bez odstępnego i zależy to od leasingobiorcy. Jednak, aby podjąć słuszną decyzję, należy zwrócić uwagę na dwa konkretne przykłady. Pierwszy z nich to moment, kiedy wartość przedmiotu jest wyższa niż wysokość wszystkich rat do spłaty leasingu. Wtedy można zastosować odstępne o określonej przez siebie wartości, natomiast warto zrobić research, ponieważ im wyższa kwota odstępnego, tym trudniej znaleźć nabywcę. Przeciwną sytuacją, jest moment, gdy do zakończenia umowy leasingowej pozostał dłuższy czas i duża kwota do spłaty. Wtedy należy zastanowić się nad wystawieniem oferty bez odstępnego lub zastosować minimalną wartość odstępnego. Tak jak w pierwszym przypadku, warto wcześniej przeprowadzić krótki research, aby oferta była jak najlepsza.

Cesja umowy leasingowej – jak przenieść zobowiązanie leasingowe?

W procesie przeniesienia zobowiązania leasingowego biorą udział trzy strony: pierwotny leasingobiorca (cedent), osoba przejmująca wierzytelność (cesjonariusz) oraz firma leasingowa. Każda z tych stron ma inne odpowiedzialności w tym procesie, z którymi warto się zapoznać. Cedent ma za zadanie znaleźć osobę, która przejmie jej wierzytelności na warunkach zawartych w umowie. Musi przedstawić stan przedmiotu, aktualną umowę z firmą leasingową oraz stan finansowy umowy, czyli ile rat leasingowy jest do spłaty, ile wynosi rata oraz na jakich warunkach została zawarta umowa.

Głównym zadaniem cesjonariusza jest dokładne zapoznanie się ze stanem faktycznym oraz umową, a także przekazanie niezbędnych informacji do firmy leasingowej, która przygotuje opinię dotyczącą cesjonariusza. Ostatnie słowo w tym procesie ma firma leasingowa, która na podstawie przedstawionych dokumentów dokonuje oceny cesjonariusza i wydaje opinię pozytywną lub negatywną. Gdy ocena jest pozytywna, firma leasingowa przystępuje do przepisania wierzytelności na nowy podmiot. Sam proces nie jest skomplikowany, ale może on chwilę zająć, dlatego każda ze stron powinna czekać na decyzję.

Podsumowując, cesja leasingu to bardzo wygodna forma minimalizowania liczny wierzytleności w firmie. Ze względu na liczne kary finansowe lub konieczność spłaty całości leasingu, warto jest rozważyć znalezenie cesjonariusza, który przeniesienie na siebie konieczność kontynuacji umowy leasingowej.

Czytaj również

?>