Leasing dla nowych firm – czy jest możliwy i jakie są warunki zawarcia umowy?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Nie da się ukryć, że branża leasingowa odmieniła polskie firmy. Nic więc dziwnego, że nowe firmy chcą korzystać z tego rodzaju finansowania. Nowi przedsiębiorcy potrzebują sporo środków na inwestycje i rozwój firmy, ponieważ nie zdążyli jeszcze wypracować kapitału. Mitem jest, że leasing dla nowych firm jest niemożliwy. Wbrew pozorom udziela go sporo instytucji. Najczęstszym przedmiotem leasingu są auta osobowe i dostawcze.

Jakie środki trwałe nowa firma może wziąć w leasing?

Nowa firma może uzyskać leasing, gdy środkiem trwałym jest np. samochód dostawczy lub osobowy o masie do 3,5 tony. Nowa firma, chcąc wziąć samochód w leasing, powinna wpłacić czynsz inicjalny. Jest to pierwsza wpłata leasingu, czyli udział własny. Poza czynszem należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Trudniej uzyskać finansowanie na mniej popularne produkty, które są bardziej kosztowne.
Leasing ciężarówki, leasing maszyn czy nieruchomości jest możliwy, ale najczęściej dopiero wtedy, kiedy firma jest na rynku przynajmniej 6 miesięcy. Poniżej tego czasu często wymaga się wysokiej wpłaty wkładu własnego. Dokumenty, które należy przedstawić to oświadczenie o dochodach, wyciągi z rachunku firmowego, deklaracje podatkowe, bilans zysków i strat, oświadczenia o braku zaległości w ZUS i US, deklarację majątkową oraz oświadczenie dotyczące pożyczek i kredytów.

Gdzie zwrócić się po leasing dla nowej firmy?

Jeśli prowadzisz firmę powyżej 6 miesięcy, to ilość leasingodawców jest całkiem spora. Wybierając firmę, należy zwrócić uwagą na dobre warunki finansowe. Pamiętaj, że leasingodawca może chcieć wyższą marżę ze względu na krótki staż twojej działalności gospodarczej. Wysoki wkład własny w przypadku, kiedy zależy ci na rozwoju biznesu, nie jest dla ciebie korzystny.
W poszukiwaniu oferty możesz zapoznać się z kilkoma firmami leasingowymi, aby mieć dobre porównanie. Uzyskanie leasingu w przypadku nowopowstałej firmy jest możliwe. Poszukując bezpiecznego źródła finansowania, które jest alternatywą dla kredytu, istnieją takie, które dają możliwość leasingu już od pierwszego dnia działalności. Leasing dla nowych firm bez angażowania środków własnych, skomplikowanych dokumentów finansowych, bez historii finansowej, podpisanie umowy nawet w ten sam dzień — to realne.

Leasing dla nowych firm – warunki zawarcia umowy leasingu

Firma leasingowa, która oferuje leasing dla nowych firm, stawia przed przedsiębiorcami określone wymagania. Najczęściej są to dodatkowe zabezpieczenia np. wyniki finansowe z poprzedniej firmy czy przychody własne. Bardzo często warunkiem skorzystania z finansowania jest wpłata własna. Jej wysokość zależy od oferty i rodzaju środka trwałego.
Zabezpieczenie leasingu to poręczenie innej firmy lub osoby prywatnej, hipoteka na nieruchomość, przewłaszczenie osobistego majątku, czasem inne, indywidualne ustalenia. Jednak zdarza się, że nawet nowe przedsiębiorstwo nie będzie miało większych problemów z uzyskaniem leasingu. Procedura uproszczona stosowana jest w przypadku, kiedy ubiegamy się o leasing samochodów używanych lub nowych, wtedy wymagane jest jedynie przedstawienie danych działalności, dowodu osobistego i wpłacenie pierwszej raty.

Leasing dla nowych firm – o czym warto pamiętać?

Pożyczka leasingowa jest łatwiej dostępna dla nowych firm, niż np. kredyt w banku. Firmy leasingowe chętniej udostępniają środki trwałe przedsiębiorstwom, które są na rynku co najmniej 6 miesięcy. Dla firm działających dłużej otrzymanie finansowania będzie łatwiejsze. Jednak warto pamiętać, że po przedstawieniu np. kosztów uzyskania przychodu czy spełnienia innych warunków, uzyskanie finansowania nowo otwartej firmy również jest możliwe.
W sytuacji kiedy starasz się o finansowanie, musisz spodziewać się, że od firm leasingowych dostaniesz górny limit dla danego środka trwałego. Przedmiot leasingu to najważniejszy aspekt, to od niego zależy, jakie oferty leasingowe dostaniesz. Leasing samochodu osobowego to najczęściej wybierany środek trwały i wtedy cały proces jest najłatwiejszy.

Poręczenie innej firmy – czy jest konieczne?

Firmy leasingowe mogą żądać poręczenia innej firmy w przypadku, kiedy działalność gospodarczą prowadzimy stosunkowo krótko. Jest to zabezpieczenie umowy, które może okazać się bardzo pomocne w uzyskaniu finansowania. Poręczycielem może być także osoba prywatna, np. rodzina. Zabezpieczeniem będzie majątek prywatny. Jest to alternatywna opcja, jeśli nie spełniamy innych warunków firmy leasingowej.

Leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej – czy to realne?

Wkład własny to bardzo duże obciążenie dla nowej firmy. Leasing bez wpłaty własnej jest możliwy wtedy, kiedy czynsz inicjalny został wyznaczony na 0%. Leasingobiorca nie wnosi wtedy żadnej opłaty początkowej. Taka możliwość uzależniona jest od indywidualnych wymagań i rodzaju zawarcia umowy.

Korzyści leasingu dla nowych firm

Ogromną zaletą korzystania z leasingu dla nowych firm jest fakt, że takie finansowanie kosztuje mniej, niż inne formy pożyczek. Miesięczne opłaty nie są tak wygórowane, nie stanowią obciążenia, a wykup środków trwałych po zakończeniu leasingu będzie możliwy.

Czytaj również

?>